MWSD1005C8N2GT
MWSD1005C8N2GT
MWSD1005C8N2GT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MWSD1005C8N2GT
  • Manufacturer
    Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
  • Description
    FIXED IND 8.2NH 590MA 110MOHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
8.2 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 590 mA 110mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
MWSD1005C8N2GT
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Series MWSD-C
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 8.2 nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 590 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 110mOhm Max
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 5.5GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)