MWSD1005C8N2GTM01
MWSD1005C8N2GTM01
MWSD1005C8N2GTM01
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MWSD1005C8N2GTM01
  • Description
    FIXED IND 8.2NH 540MA 140MOHM SM
  • Delivery Services
8.2 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 540 mA 140mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
MWSD1005C8N2GTM01
Series MWSD-C-M
Material - Core Ceramic
Inductance 8.2 nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 540 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 5.5GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)