N4240EA480
N4240EA480
N4240EA480
lmages are for reference only.
  • Part Number
    N4240EA480
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    THYRISTOR PHASE 4240A 4800V DISC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-200AF
  • Delivery Services
SCR Module 4.8 kV 8200 A Single Chassis Mount TO-200AF
Quick Inquiry
N4240EA480
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Thyristors - SCRs Modules
Manufacturer IXYS
Series -
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 4.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 4240 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8200 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 300 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 4750A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 1 A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case TO-200AF
Base Product Number N4240
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute N4240EA480 N4240EA520 N4240EA520 TD240N32KOFHPSA1
Part Number N4240EA480 N4240EA520 N4240EA520 TD240N32KOFHPSA1
Manufacturer IXYS IXYS IXYS Infineon Technologies
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description THYRISTOR PHASE 4240A 4800V DISC THYRISTOR PHASE 4240A 5200V DISC THYRISTOR PHASE 4240A 5200V DISC SCR MODULE 3800V 700A MODULE