Part Number
N4240EA520
Manufacturer
IXYSDescription
THYRISTOR PHASE 4240A 5200V DISC
Datasheet
DatasheetPackage
TO-200AF
In Stock
79,134 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

N4240EA520
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

SCR Module 5.2 kV 8200 A Single Chassis Mount TO-200AF
N4240EA520

| Category | Discrete Semiconductor Products - Thyristors - SCRs Modules |
| Manufacturer | IXYS |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Structure | Single |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR |
| Voltage - Off State | 5.2 kV |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 4240 A |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 8200 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3 V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 300 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 4750A @ 60Hz |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 1 A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | TO-200AF |
| Base Product Number | N4240 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | N4240EA480 | N4240EA480 | N4240EA520 | TD240N32KOFHPSA1 |
| Manufacturer | IXYS | IXYS | IXYS | Infineon Technologies |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | THYRISTOR PHASE 4240A 4800V DISC | THYRISTOR PHASE 4240A 4800V DISC | THYRISTOR PHASE 4240A 5200V DISC | SCR MODULE 3800V 700A MODULE |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Box | Box | Box | Tray |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |