NA-10M-6897
NA-10M-6897
NA-10M-6897
lmages are for reference only.
  • Part Number
    NA-10M-6897
  • Manufacturer
    Taitien
  • Description
    XTAL OSC OCXO 10.0000MHZ SNWV TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP (0.750", 19.05mm), 5 Leads
  • Delivery Services
10 MHz OCXO Sine Wave Oscillator 12V 6-DIP (0.750", 19.05mm), 5 Leads
Quick Inquiry
NA-10M-6897
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators -
Manufacturer Taitien
Series NA-10M-6800
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Resonator Crystal
Type OCXO
Frequency 10 MHz
Function -
Output Sine Wave
Voltage - Supply 12V
Frequency Stability ±20ppb
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 500mA
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP (0.750", 19.05mm), 5 Leads
Size / Dimension 1.015" L x 1.015" W (25.78mm x 25.78mm)
Height - Seated (Max) 0.583" (14.80mm)