OSTKP130150
OSTKP130150
OSTKP130150
lmages are for reference only.
  • Part Number
    OSTKP130150
  • Manufacturer
    On Shore Technology Inc.
  • Description
    TERM BLK 13P SIDE ENT 6.35MM PCB
  • Delivery Services
13 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.250" (6.35mm) Through Hole
Quick Inquiry
OSTKP130150
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer On Shore Technology Inc.
Series OSTKP
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Levels 1
Positions Per Level 13
Pitch 0.250" (6.35mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 30 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 10-24 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Features Interlocking (Side)
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Housing Material Thermoplastic
Contact Material - Plating Brass
Clamp Material - Plating Brass
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 1.0 Nm (8.9 Lb-In)