P1500EARP1
P1500EARP1
P1500EARP1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    P1500EARP1
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    THYRISTOR 140V 150A TO226-2
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
  • Delivery Services
140V Off-State 150 A Ipp TVS Thyristor TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Quick Inquiry
P1500EARP1
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - Thyristors
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series SIDACtor®
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Voltage - Breakover 180V
Voltage - Off State 140V
Voltage - On State 4 V
Current - Peak Pulse (8/20µs) 150 A
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 45 A
Current - Hold (Ih) 150 mA
Number of Elements 1
Capacitance 40pF
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Supplier Device Package TO-92-3
Base Product Number P1500
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute P1500EARP1 P1500EARP1 P1500EARP2 P1500EARP2
Part Number P1500EARP1 P1500EARP1 P1500EARP2 P1500EARP2
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description THYRISTOR 140V 150A TO226-2 THYRISTOR 140V 150A TO226-2 THYRISTOR 140V 150A TO226-2 THYRISTOR 140V 150A TO226-2