P4SMA160
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
TVS DIODE 136VWM 229.95VC DO214
Datasheet
DatasheetPackage
DO-214AC, SMA
Request for Quotation
P4SMA160
lmages are for reference only.P4SMA160
DatasheetDO-214AC, SMA
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
229.95V Clamp 1.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
P4SMA160
| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | P4SMA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 136V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 144.4V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 229.95V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 1.9A |
| Power - Peak Pulse | 400W |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) |
| Base Product Number | - |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | P4SMA16 | P4SMA16 | P4SMA160 | P4SMA160A |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS Compliant |
| Description | TVS DIODE 13.6VWM 23.63VC DO214 | 400W, 16V, 10%, UNIDIRECTIONAL, | 400W, 160V, 5%, UNIDIRECTIONAL, | TVS Diode 400W 160V UNI SMA |