P4SMA160A
Manufacturer
NextGen ComponentsDescription
TVS Diode 400W 160V UNI SMA
Datasheet
DatasheetPackage
DO-214AC, SMA
Request for Quotation
P4SMA160A
lmages are for reference only.P4SMA160A
TVS Diode 400W 160V UNI SMA
DatasheetDO-214AC, SMA
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
219V Clamp Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
P4SMA160A
| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | NextGen Components |
| Series | SMA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 136V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 152V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 219V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | - |
| Power - Peak Pulse | 400W |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C (TJ) |