P4SMA56A
Manufacturer
NextGen ComponentsDescription
TVS Diode 400W 56V UNI SMA
Request for Quotation
P4SMA56A
lmages are for reference only.P4SMA56A
TVS Diode 400W 56V UNI SMA
Delivery Services
77V Clamp Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
P4SMA56A
| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | NextGen Components |
| Series | SMA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 47.8V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 53.2V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 77V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | - |
| Power - Peak Pulse | 400W |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) |
| Base Product Number | - |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | P4SMA56 | P4SMA56 | P4SMA56A | P4SMA56A |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | 400W, 56V, 10%, UNIDIRECTIONAL, | TVS DIODE 47.8VWM 80.85VC DO214 | TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO214AC | TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO214AC |