P4SMA56A
P4SMA56A
P4SMA56A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    P4SMA56A
  • Manufacturer
    Bourns Inc.
  • Description
    TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO214AC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AC, SMA
  • Delivery Services
77V Clamp 5.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Quick Inquiry
P4SMA56A
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Bourns Inc.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 47.8V
Voltage - Breakdown (Min) 53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.3A
Power - Peak Pulse 400W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Base Product Number P4SMA
Unidirectional Channels 1
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute P4SMA56 P4SMA56 P4SMA56A P4SMA56A
Part Number P4SMA56 P4SMA56 P4SMA56A P4SMA56A
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. NextGen Components
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description 400W, 56V, 10%, UNIDIRECTIONAL, TVS DIODE 47.8VWM 80.85VC DO214 TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO214AC TVS Diode 400W 56V UNI SMA