P4SMA56C
P4SMA56C
P4SMA56C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    P4SMA56C
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    TVS DIODE 47.8VWM 80.85VC DO214
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AC, SMA
  • Delivery Services
80.85V Clamp 5.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Quick Inquiry
P4SMA56C
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series P4SMA
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 47.8V
Voltage - Breakdown (Min) 50.54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 80.85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.3A
Power - Peak Pulse 400W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Base Product Number -
Unidirectional Channels -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. NextGen Components
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description 400W, 56V, 10%, UNIDIRECTIONAL, TVS DIODE 47.8VWM 80.85VC DO214 TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO214AC TVS Diode 400W 56V UNI SMA