P4SMA56CA
P4SMA56CA
P4SMA56CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    P4SMA56CA
  • Manufacturer
    NextGen Components
  • Description
    TVS Diode 400W 56V BI SMA
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AC, SMA
  • Delivery Services
77V Clamp Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Quick Inquiry
P4SMA56CA
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer NextGen Components
Series SMA
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 47.8V
Voltage - Breakdown (Min) 53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) -
Power - Peak Pulse 400W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Base Product Number -
Unidirectional Channels -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute P4SMA56C P4SMA56C P4SMA56CA P4SMA56CA
Part Number P4SMA56C P4SMA56C P4SMA56CA P4SMA56CA
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description 400W, 56V, 10%, BIDIRECTIONAL, T TVS DIODE 47.8VWM 80.85VC DO214 TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO214AC TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO214AC