PC06F1.5A
PC06F1.5A
PC06F1.5A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PC06F1.5A
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FUSE BRD MT 1.5A 32VAC/VDC 0603
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
1.5 A 32 V AC 32 V DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
PC06F1.5A
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series PolyCHIP™ PC06F
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status
Mounting Type Surface Mount
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps) 1.5 A
Voltage Rating - AC 32 V
Voltage Rating - DC 32 V
Response Time Fast Blow
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Melting I²t 0.02565
Approval Agency UL
Operating Temperature -
Color -
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W x 0.021" H (1.60mm x 0.81mm x 0.53mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.042 Ohms