PC06F750MA
PC06F750MA
PC06F750MA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PC06F750MA
  • Description
    FUSE BRD MT 750MA 32VAC 32VDC
  • Delivery Services
750 mA 32 V AC 32 V DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
PC06F750MA
Current Rating (Amps) 750 mA
Voltage Rating - AC 32 V
Voltage Rating - DC 32 V
Response Time Fast Blow
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Melting I²t 0.00291
Color -
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W x 0.021" H (1.60mm x 0.81mm x 0.53mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.088 Ohms