PCA-6-LA-24-HU-3
PCA-6-LA-24-HU-3
PCA-6-LA-24-HU-3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCA-6-LA-24-HU-3
  • Description
    CONN FFC FPC TOP 24POS 0.5MM R/A
  • Delivery Services
24 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Quick Inquiry
PCA-6-LA-24-HU-3
Series PCA
Packaging Tube
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type Contacts, Top
Number of Positions 24
Pitch 0.020" (0.50mm)
Termination Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Height Above Board 0.091" (2.30mm)
Voltage Rating -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Thickness -
Housing Color Natural
Actuator Color Black
Mating Cycles -
Base Product Number PCA-6-LA
Parts with Similar Specifications
Product Attribute PCA-6-LA-24-HL-3 PCA-6-LA-24-HL-3-T/R PCA-6-LA-24-HU-3-T/R PCA-6-LA-20-HL-3
Part Number PCA-6-LA-24-HL-3 PCA-6-LA-24-HL-3-T/R PCA-6-LA-24-HU-3-T/R PCA-6-LA-20-HL-3
Manufacturer Adam Tech Adam Tech Adam Tech Adam Tech
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN FFC BOTTOM 24POS 0.5MM R/A CONN FFC BOTTOM 24POS 0.5MM R/A CONN FFC FPC TOP 24POS 0.5MM R/A CONN FFC BOTTOM 20POS 0.5MM R/A