PCA-6-LA-20-HL-3
PCA-6-LA-20-HL-3
PCA-6-LA-20-HL-3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCA-6-LA-20-HL-3
  • Manufacturer
    Adam Tech
  • Description
    CONN FFC BOTTOM 20POS 0.5MM R/A
  • Delivery Services
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Quick Inquiry
PCA-6-LA-20-HL-3
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer Adam Tech
Series PCA
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Flat Flex Type FFC, FPC
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Number of Positions 20
Pitch 0.020" (0.50mm)
Termination Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Height Above Board 0.091" (2.30mm)
Locking Feature Slide Lock
Cable End Type Straight
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Tin
Housing Material Thermoplastic
Actuator Material Thermoplastic
Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Thickness -
Housing Color Natural
Actuator Color Black
Mating Cycles -
Base Product Number PCA-6-LA
Parts with Similar Specifications
Product Attribute PCA-6-LA-20-HL-3-T/R PCA-6-LA-20-HU-3 PCA-6-LA-20-HU-3-T/R PCA-6-LA-24-HL-3
Part Number PCA-6-LA-20-HL-3-T/R PCA-6-LA-20-HU-3 PCA-6-LA-20-HU-3-T/R PCA-6-LA-24-HL-3
Manufacturer Adam Tech Adam Tech Adam Tech Adam Tech
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN FFC BOTTOM 20POS 0.5MM R/A CONN FFC FPC TOP 20POS 0.5MM R/A CONN FFC FPC TOP 20POS 0.5MM R/A CONN FFC BOTTOM 24POS 0.5MM R/A