PCB-C-20-T-SMT
PCB-C-20-T-SMT
PCB-C-20-T-SMT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCB-C-20-T-SMT
  • Description
    CONN FFC FPC VERT 20POS 1MM SMD
  • Delivery Services
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 2 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Quick Inquiry
PCB-C-20-T-SMT
Flat Flex Type FFC, FPC
Mounting Type Surface Mount
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 2 Sided
Number of Positions 20
Pitch 0.039" (1.00mm)
Termination Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Height Above Board 0.220" (5.59mm)
Actuator Material -
Features Low Insertion Force (LIF)
Voltage Rating -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 0.5A