PCB-C-20-T-20
PCB-C-20-T-20
PCB-C-20-T-20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCB-C-20-T-20
  • Description
    CONN FFC FPC VERT 20POS 1MM PCB
  • Delivery Services
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 2 Sided 0.039" (1.00mm) Through Hole
Quick Inquiry
PCB-C-20-T-20
Series PCB
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Flat Flex Type FFC, FPC
Mounting Type Through Hole
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 2 Sided
Number of Positions 20
Pitch 0.039" (1.00mm)
Termination Kinked Pin
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Height Above Board 0.217" (5.50mm)
Actuator Material -
Features Low Insertion Force (LIF)
Voltage Rating 50V
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 0.5A