PCB-C-22-SA-20
PCB-C-22-SA-20
PCB-C-22-SA-20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCB-C-22-SA-20
  • Description
    CONN FFC FPC 22POS 1MM R/A
  • Delivery Services
22 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.039" (1.00mm) Through Hole, Right Angle
Quick Inquiry
PCB-C-22-SA-20
Flat Flex Type FFC, FPC
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector/Contact Type Contacts, Top and Bottom
Number of Positions 22
Pitch 0.039" (1.00mm)
Termination Kinked Pin
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Height Above Board 0.110" (2.80mm)
Actuator Material -
Features -
Voltage Rating 50V
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 0.5A