PCB-C-22-T-SMT
Manufacturer
Adam TechDescription
CONN FFC FPC VERT 22POS 1MM SMD
Request for Quotation
PCB-C-22-T-SMT
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
22 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 2 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
PCB-C-22-T-SMT
| Manufacturer | Adam Tech |
| Series | PCB |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical - 2 Sided |
| Number of Positions | 22 |
| Pitch | 0.039" (1.00mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.220" (5.59mm) |
| Locking Feature | - |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Actuator Material | - |
| Features | Low Insertion Force (LIF) |
| Voltage Rating | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |