PCJ0J122MCL1GS
PCJ0J122MCL1GS
PCJ0J122MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCJ0J122MCL1GS
  • Description
    CAP ALUM POLY 1200UF 20% 6.3V
  • Delivery Services
1200 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 12mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
PCJ0J122MCL1GS
Type Polymer
Capacitance 1200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 5.025 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)