PCJ0J391MCL1GS
PCJ0J391MCL1GS
PCJ0J391MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCJ0J391MCL1GS
  • Description
    CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V SMD
  • Delivery Services
390 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 14mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
PCJ0J391MCL1GS
Type Polymer
Capacitance 390 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.95 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)