PF2472-3K3F1
PF2472-3K3F1
PF2472-3K3F1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PF2472-3K3F1
  • Manufacturer
    Riedon products by Bourns
  • Description
    RES 3.3K OHM 1% 100W TO247
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-247-2
  • Delivery Services
3.3 kOhms ±1% 100W Through Hole Resistor TO-247-2 Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Thin Film
Quick Inquiry
PF2472-3K3F1
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Riedon products by Bourns
Series PF2470
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 3.3 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 100W
Composition Thin Film
Features Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case TO-247-2
Supplier Device Package TO-247
Size / Dimension 0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)