PF2472-3K6F1
PF2472-3K6F1
PF2472-3K6F1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PF2472-3K6F1
  • Description
    RES 3.6K OHM 1% 100W TO247
  • Delivery Services
3.6 kOhms ±1% 100W Through Hole Resistor TO-247-2 Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Thin Film
Quick Inquiry
PF2472-3K6F1
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 3.6 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 100W
Composition Thin Film
Features Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case TO-247-2
Supplier Device Package TO-247
Size / Dimension 0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)