PFR05S-754-FNH
PFR05S-754-FNH
PFR05S-754-FNH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PFR05S-754-FNH
  • Manufacturer
    Delta Electronics/Cyntec
  • Description
    RES SMD 750 KOHM 1% 1/16W 0402
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
750 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
Quick Inquiry
PFR05S-754-FNH
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Delta Electronics/Cyntec
Series PFR05
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 750 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features -
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Ratings -
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)