PL2G680MND2220R
PL2G680MND2220R
PL2G680MND2220R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PL2G680MND2220R
  • Manufacturer
    Chinsan (Elite)
  • Description
    CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
68 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
PL2G680MND2220R
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chinsan (Elite)
Series PL
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 68 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 450 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 643.5 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)