PL2G681MND3050B9RY
PL2G681MND3050B9RY
PL2G681MND3050B9RY
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PL2G681MND3050B9RY
  • Description
    CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH
  • Delivery Services
680 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
PL2G681MND3050B9RY
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.075 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance 220 mOhms