PQP1-D24-D15-M-TR
PQP1-D24-D15-M-TR
PQP1-D24-D15-M-TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PQP1-D24-D15-M-TR
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-15V 990MW
  • Package
    8-SMD Module, 5 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 33mA, 33mA 18V - 36V Input
Quick Inquiry
PQP1-D24-D15-M-TR
Manufacturer CUI Inc.
Series PQP1-M
Packaging Tape & Reel (TR)
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 33mA, 33mA
Power (Watts) 990 mW
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 77%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SMD Module, 5 Leads
Size / Dimension 0.55" L x 0.55" W x 0.36" H (14.0mm x 14.0mm x 9.1mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CE
Standard Number -
Base Product Number PQP1-D24
Voltage - Isolation 1.5 kV