PT10LV10-205A2020
PT10LV10-205A2020
PT10LV10-205A2020
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PT10LV10-205A2020
  • Manufacturer
    Amphenol Piher Sensing Systems
  • Description
    TRIMMER 2M OHM 0.15W PC PIN TOP
  • Delivery Services
2 MOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
PT10LV10-205A2020
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer Amphenol Piher Sensing Systems
Series PT-10
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 2 MOhms
Power (Watts) 0.15W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient -
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Carbon
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.406" Dia x 0.189" H (10.30mm x 4.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute PT10LV10-205A2020-S PT10LV10-201A2020 PT10LV10-201A2020-S PT10LV10-202A2020
Part Number PT10LV10-205A2020-S PT10LV10-201A2020 PT10LV10-201A2020-S PT10LV10-202A2020
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description TRIMMER 2M OHM 0.15W PC PIN TOP TRIMMER 200 OHM 0.15W PC PIN TOP TRIMMER 200 OHM 0.15W PC PIN TOP TRIMMER 2K OHM 0.15W PC PIN TOP