PT10LV10-254A2020
PT10LV10-254A2020
PT10LV10-254A2020
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PT10LV10-254A2020
  • Description
    TRIMMER 250KOHM 0.15W PC PIN TOP
  • Delivery Services
250 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
PT10LV10-254A2020
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 250 kOhms
Power (Watts) 0.15W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient -
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.406" Dia x 0.189" H (10.30mm x 4.80mm)