PT270L24
PT270L24
PT270L24
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Quick Inquiry
PT270L24
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Series PT, SCHRACK
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 12 A
Switching Voltage 400VAC - Max
Load - Max Switching 4800VA
Coil Current 30.8 mA
Coil Type Non Latching
Features Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Seal Rating -
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Approval Agency cURus, VDE
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 777 Ohms