PT270R24
PT270R24
PT270R24
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Socketable
Quick Inquiry
PT270R24
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Series PT, SCHRACK
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 24VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 12 A
Switching Voltage 400VAC - Max
Load - Max Switching 4800VA
Coil Current 125 mA
Coil Type Non Latching
Features Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Seal Rating -
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 19.2 VAC
Must Release Voltage 7.2 VAC
Operate Time -
Release Time -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Approval Agency cURus, VDE
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 192 Ohms