PT380220
PT380220
PT380220
  • Delivery Services
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 220VDC Coil Socketable
Quick Inquiry
PT380220
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Series PT, SCHRACK
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 220VDC
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 400VAC - Max
Load - Max Switching 4000VA
Coil Current 3.4 mA
Coil Type Non Latching
Features Mechanical Indicator, Test Button
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Seal Rating -
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 165 VDC
Must Release Voltage 22 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Approval Agency cURus, VDE
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 64.5 kOhms