PTC10LV10-252A2020
PTC10LV10-252A2020
PTC10LV10-252A2020
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTC10LV10-252A2020
  • Manufacturer
    Amphenol Piher Sensing Systems
  • Description
    TRIMMER 2.5KOHM 0.33W PC PIN TOP
  • Delivery Services
2.5 kOhms 0.33W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
PTC10LV10-252A2020
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer Amphenol Piher Sensing Systems
Series PTC-10
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 2.5 kOhms
Power (Watts) 0.33W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.406" Dia (10.30mm)