PTC10LV10-254A2020
PTC10LV10-254A2020
PTC10LV10-254A2020
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTC10LV10-254A2020
  • Description
    TRIMMER 250KOHM 0.33W PC PIN TOP
  • Delivery Services
250 kOhms 0.33W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
PTC10LV10-254A2020
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 250 kOhms
Power (Watts) 0.33W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.406" Dia (10.30mm)