PTN06-B500CB20
PTN06-B500CB20
PTN06-B500CB20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTN06-B500CB20
  • Manufacturer
    Same Sky
  • Description
    TRIMMER 500K OHM 0.15W PC PIN
  • Delivery Services
500 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
PTN06-B500CB20
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer Same Sky
Series PTN06
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 500 kOhms
Power (Watts) 0.15W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient -
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Side Adjustment
Resistive Material Carbon
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.248" Dia (6.30mm)