PTN06-B500HB20
PTN06-B500HB20
PTN06-B500HB20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTN06-B500HB20
  • Description
    TRIMMER 500K OHM 0.15W PC PIN
  • Delivery Services
500 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
PTN06-B500HB20
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 500 kOhms
Power (Watts) 0.15W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient -
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Side Adjustment
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.248" Dia (6.30mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute PTN06-B500HB20-H PTN06-B500HC20 PTN06-B500CB20 PTN06-B50CB10
Part Number PTN06-B500HB20-H PTN06-B500HC20 PTN06-B500CB20 PTN06-B50CB10
Manufacturer Same Sky Same Sky Same Sky Same Sky
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TRIMMER 500K OHM 0.15W PC PIN TRIMMER 500K OHM 0.15W PC PIN TRIMMER 500K OHM 0.15W PC PIN TRIMMER 50KOHM 0.15W PC PIN SIDE