PTN15-E100DB10-H
PTN15-E100DB10-H
PTN15-E100DB10-H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTN15-E100DB10-H
  • Manufacturer
    Same Sky
  • Description
    TRIMMER 100K OHM 0.2W PC PIN TOP
  • Delivery Services
100 kOhms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
PTN15-E100DB10-H
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer Same Sky
Series PTN15
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 100 kOhms
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient -
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Carbon
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.591" Dia (15.00mm)