PTR060V0020-BK
PTR060V0020-BK
PTR060V0020-BK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTR060V0020-BK
  • Description
    PTC RESET FUSE 60V 200MA RADIAL
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 200 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Quick Inquiry
PTR060V0020-BK
Series PTR060V
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Type Polymeric
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Current - Trip (It) 400 mA
Current - Max 40 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 2.2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 1.83 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 4.4 Ohms
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute PTR060V0020-BK1 PTR060V0020-TR PTR060V0020-TR1 PTR060V0010-BK
Part Number PTR060V0020-BK1 PTR060V0020-TR PTR060V0020-TR1 PTR060V0010-BK
RoHS Status RoHS Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description PTC RESET FUSE 60V 200MA RADIAL PTC RESET FUSE 60V 200MA RADIAL PTC RESET FUSE 60V 200MA RADIAL PTC RESET FUSE 60V 100MA RADIAL