PTR060V0030-BK1
PTR060V0030-BK1
PTR060V0030-BK1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTR060V0030-BK1
  • Description
    PTC RESET FUSE 60V 300MA RADIAL
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 300 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Quick Inquiry
PTR060V0030-BK1
Series PTR060V
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Type Polymeric
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Current - Trip (It) 600 mA
Current - Max 40 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 880 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 2.1 Ohms