R0.25S8-3.305-R
R0.25S8-3.305-R
R0.25S8-3.305-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    R0.25S8-3.305-R
  • Description
    DC DC CONVERTER 5V 250MW
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 50mA 3V - 3.6V Input
Quick Inquiry
R0.25S8-3.305-R
Manufacturer Recom Power
Series ECONOLINE R0.25S (0.25W)
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3V
Voltage - Input (Max) 3.6V
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 50mA
Power (Watts) 250 mW
Applications ITE (Commercial)
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 60 ~ 70%
Package / Case 8-SMD Module
Size / Dimension 0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Base Product Number R0.25S8-3.305
Voltage - Isolation 1 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute R0.25S8-3.305 R0.25S8-3.305/E R0.25S8-3.305/E-R R0.25S8-3.305/EP
Part Number R0.25S8-3.305 R0.25S8-3.305/E R0.25S8-3.305/E-R R0.25S8-3.305/EP
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 5V 250MW DC DC CONVERTER 5V 250MW DC DC CONVERTER 5V 250MW DC DC CONVERTER 5V 250MW