R0.25S8-3.305/P
R0.25S8-3.305/P
R0.25S8-3.305/P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    R0.25S8-3.305/P
  • Description
    DC DC CONVERTER 5V 250MW
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 50mA 3V - 3.6V Input
Quick Inquiry
R0.25S8-3.305/P
Manufacturer Recom Power
Series ECONOLINE R0.25S (0.25W)
Packaging Tube
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3V
Voltage - Input (Max) 3.6V
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 50mA
Power (Watts) 250 mW
Applications ITE (Commercial)
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 60 ~ 70%
Package / Case 8-SMD Module
Size / Dimension 0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Base Product Number R0.25S8-3.305
Voltage - Isolation 1 kV