R0.5S-1212
R0.5S-1212
R0.5S-1212
lmages are for reference only.
  • Part Number
    R0.5S-1212
  • Manufacturer
    Recom Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 500MW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SMD Module, 5 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 42mA 10.8V - 13.2V Input
Quick Inquiry
R0.5S-1212
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Recom Power
Series ECONOLINE R0.5S (0.5W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 10.8V
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 42mA
Power (Watts) 500 mW
Applications ITE (Commercial)
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 75%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SMD Module, 5 Leads
Size / Dimension 0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number -
Voltage - Isolation 1 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute R0.5S-1212/H R0.5S-1212/H-R R0.5S-1212/HP R0.5S-1212/HP-R
Part Number R0.5S-1212/H R0.5S-1212/H-R R0.5S-1212/HP R0.5S-1212/HP-R
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 12V 500MW DC DC CONVERTER 12V 500MW DC DC CONVERTER 12V 500MW DC DC CONVERTER 12V 500MW