R0.5S-1212/HP
R0.5S-1212/HP
R0.5S-1212/HP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    R0.5S-1212/HP
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 500MW
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 42mA 10.8V - 13.2V Input
Quick Inquiry
R0.5S-1212/HP
Manufacturer Recom Power
Series ECONOLINE R0.5S (0.5W)
Packaging Tube
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 10.8V
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 42mA
Power (Watts) 500 mW
Applications ITE (Commercial)
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 75%
Package / Case 8-SMD Module, 5 Leads
Size / Dimension 0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Base Product Number R0.5S-1212
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute R0.5S-1212/H R0.5S-1212/H-R R0.5S-1212/HP-R R0.5S-1212
Part Number R0.5S-1212/H R0.5S-1212/H-R R0.5S-1212/HP-R R0.5S-1212
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 12V 500MW DC DC CONVERTER 12V 500MW DC DC CONVERTER 12V 500MW DC DC CONVERTER 12V 500MW