R0.5S-1212/P
R0.5S-1212/P
R0.5S-1212/P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    R0.5S-1212/P
  • Manufacturer
    Recom Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 500MW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SMD Module, 5 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 42mA 10.8V - 13.2V Input
Quick Inquiry
R0.5S-1212/P
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Recom Power
Series ECONOLINE R0.5S (0.5W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 10.8V
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 42mA
Power (Watts) 500 mW
Applications ITE (Commercial)
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 75%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SMD Module, 5 Leads
Size / Dimension 0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number R0.5S-1212
Voltage - Isolation 1 kV