R2475ZD28N
Manufacturer
IXYSDescription
SCR 2.8KV 4978A W46
Datasheet
DatasheetPackage
TO-200AF
Request for Quotation
R2475ZD28N
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
SCR 2.8 kV 4978 A Standard Recovery Chassis Mount W46
R2475ZD28N
| Category | Discrete Semiconductor Products - Thyristors - SCRs |
| Manufacturer | IXYS |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Voltage - Off State | 2.8 kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3 V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 300 mA |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 2475 A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 1 A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 34100A @ 50Hz |
| SCR Type | Standard Recovery |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | TO-200AF |
| Supplier Device Package | W46 |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 2.8 V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 4978 A |
| Current - Off State (Max) | 300 mA |