RD10AB4CGR
RD10AB4CGR
RD10AB4CGR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RD10AB4CGR
  • Manufacturer
    CIT Relay and Switch
  • Description
    SW ROTARY DIP BCD COMP 0.15A 50V
  • Delivery Services
Dip Switch BCD Complement 4 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 150mA 50VDC
Quick Inquiry
RD10AB4CGR
Get the Price Now!
Specifications
Category Switches - DIP Switches -
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series RD10
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Circuit BCD Complement
Number of Positions 4
Current Rating (Amps) 150mA
Voltage Rating 50VDC
Actuator Type Rotary with Shaft
Actuator Level Raised
Contact Material Copper Alloy
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.555" (14.10mm)
Mounting Type Surface Mount
Termination Style Gull Wing
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable Yes
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Body Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Length 0.394" (10.00mm)