RD10AB4CTT
RD10AB4CTT
RD10AB4CTT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RD10AB4CTT
  • Description
    SW ROTARY DIP BCD COMP 0.15A 50V
  • Delivery Services
Dip Switch BCD Complement 4 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 150mA 50VDC
Quick Inquiry
RD10AB4CTT
Series RD10
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Circuit BCD Complement
Number of Positions 4
Current Rating (Amps) 150mA
Voltage Rating 50VDC
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.543" (13.80mm)
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable Yes
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Body Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length 0.394" (10.00mm)