RD10AB4RVBT
RD10AB4RVBT
RD10AB4RVBT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RD10AB4RVBT
  • Description
    SWITCH ROTARY DIP BCD 0.15A 50V
  • Delivery Services
Dip Switch BCD 4 Position Through Hole, Right Angle Rotary with Shaft Actuator 150mA 50VDC
Quick Inquiry
RD10AB4RVBT
Series RD10
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Circuit BCD
Number of Positions 4
Current Rating (Amps) 150mA
Voltage Rating 50VDC
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Style PC Pin
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable Yes
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Body Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length 0.394" (10.00mm)